BLACK BARBARIAN

...chováme s radostí

chovatelská stanice

Využití tohoto plemene pouze k myslivosti v  současné době již není jediným.  Stále častěji je bretoňák chován v domácnostech jako rodinný či společenský pes, nebo využíván při sportu (agility, dogdancing, caniscross). Objevují se i bretoňáci se služebním výcvikem, kde vynikají především při vyhledávání, mají výborný čich a malý vzrůst. S úspěchem je možné toto plemeno použít také ke canisterapii.

Bretaňský ohař patří mezi lovecké psy, stavěče, ohaře. Je z ohařů nejmenší, ale svým větším bratrancům se spolehlivě vyrovná, v mnohém je i předčí. Francouzští chovatelé o něm s nadsázkou prohlašují:

O Bretaňském ohaři

O NÁS

NAŠI PSIbretansky_ohar.html
ŠTĚŇATAstenata_odchovy.html
O PLEMENI
FOTOALBUMfotoalbum.html
ODKAZYodkazy.html
KONTAKTbreton_kontakt.html
BRETONVIDEObretonvideo.html

Pokládám za nejdůležitější, aby zde hned v první větě zaznělo, jak univerzální, učenlivý a přizpůsobivý  BRETAŇSKÝ OHAŘ je.

„ MAXIMUM   KVALITY   PŘI   MINIMÁLNÍCH   ROZMĚRECH“.

Pochází z krve keltských psů, z Francouzské Bretaně, kde byl místními lovci využíván k lovu pernaté zvěře. K tomuto účelu měl, a dodnes má, výborný čich, idealní velikost pro vyhledávání drobné zvěře a obrovskou loveckou vášeň. Schopnost vyhledat zvěř a tzv. vystavit, tedy označit,  je vrozená vloha, kterou můžeme pozorovat i u lovecky nevedených psů.

Pokud psa nevedeme lovecky, máme úkol jeho nezměrnou energii vybíjet jinde. Toto plemeno je například pro sport jako stvořené. Dogdancing může využívat mrštnost a schopnost rychle se učit, agility hbitost a rychlost, dogtreking využije chuť bretoňáka spolupracovat s páníčkem a trávit aktivně čas v přírodě… Jistě bychom našli i další aktivity.

V začátcích, ale přece, je možnost využívat bretoňáků jako služebních psů. Zdá se, že výborný čich je předurčuje k vyhledávání, výbušniny, drogy, osoby. Svou velikostí je ideální pro prohledávání malých prostor, jako třeba automobilů, kam se větší psi těžko dostanou.

Přítulnost a fixovanost na člověka je základní předpoklad k výcviku canisterapie. Povahou nekonfliktní bretaňský ohař spolu s dokonale zvládnutou socializací a poslušností dává možnost provádět canisterapii s tímto plemenem. Zde si dovolím několik postřehů z osobní zkušenosti. Canisterapii se věnuje naše fenka Astra-Agina, která oplývá nezměrnou chutí kontaktovat se s lidmi. Je velká tak akorát, aby se vešla k ležícím do postele a zároveň aby pro ni některé „neopatrné projevy lásky“ nebyly nebezpečné. Je aktivní, působí svěže a vesele a naši klienti ji právě proto milují a vždy se na ni těší.

Jistě je mnoho dalších výborných způsobů, jak si příjemně užít či využít čas s bretonem a připravit mu tak aktivní program. Tento chytrý a milý pes velmi rád zaujme roli rodinného psa, bude s láskou respektovat velké i malé členy domácnosti, oblíbí si načechrané polštáře, dětské  hračky a teplá místečka u krbu. Celkově působí kompaktně a silně ale současně elegantně. Má bystrý a živý pohled, široký nos, vysoko zavěšené uši, krátký pevný hřbet a vysoko nasazený ocas, může se narodit i krátkoocasý či bezocasý.

Ještě  poznámka o zbarvení. Rozlišujeme 4 základní barevné kombinace, černobílá, oranžovobílá, hnědobílá a trikolor. Dále podle způsobu rozvrstvení barev můžeme mít strakoše nebo bělouše. Straka má pouze čistě bílé a barevné plochy, bělouš má barevné a bílé plochy, bílé jsou méně či více prokvetlé barvou tzv.stříkáním hlavně na čenichu a končetinách.


Teď už víte, proč chováme s radostí.

zdroj: Hafík, o.s.

Gina  Du Chateau  Jencenstejn

Arwen z Mackovy hory

Gina  při výkonu canisterapie

Camogliensis Codino

Více o plemeni, včetně charakteristiky  a standardů, najdete zde:

CZ_epagneul_breton.html
DE_velpen.html
EN_epagneul_breton.html
VÍTEJTECZ_epagneul_breton.html